beksiński- dziecko.jpg
beksiński- dziecko.jpg
aaa1
aaa1
Beksiński Fotografia 20.jpg
Beksiński Fotografia 20.jpg
bex z ojcem.jpg
bex z ojcem.jpg
S-6221
S-6221

1939-45 Wojnę spędza kilkunastoletni Zdzisław w Sanoku, kontynuując edukację w liceum handlowym, a równocześnie przerabia pierwsze klasy gimnazjalne w tajnym nauczaniu. Wtedy też zaczyna się jego fascynacja muzyką klasyczną, słuchaną z ukrytego pod podłogą radia i płyt z fragmentami oper w języku rosyjskim. Uczy się również gry na fortepianie.

W 1947-Beksiński zdaje maturę w klasie o profilu matematyczno-fizycznym Gimnazjum Męskiego w Sanoku i rozpoczyna studia  architektoniczne na Politechnice  Krakowskiej.

”W Akademii Sztuk Pięknych nie studiowałem nigdy z wyjątkiem egzaminu wstępnego i przyjęcia na studia. Zdawałem w Krakowie na ASP i architekturę, w oba miejsca dostałem się, więc raczej z woli ojca wybrałem architekturę, a ojciec obiecał mi, że jeśli ją skończę to opłaci mi studia w szkole filmowej i zostanę reżyserem, o czym marzyłem. [...] Na architekturze uczyłem się rysunku. I nigdy nie osiągnąłem z tego przedmiotu więcej niż dostateczny z plusem. Mieliśmy dwanaście godzin na akt. Robiłem to w trzy kwadranse, a potem leciałem do kina. Malarstwa nigdy nie studiowałem, zresztą do historii sztuki też się nie przykładałem.”


Lata 1939-1949

prace z lat dziecięcych i młodzieńczych - przejdź do galerii

next

powrót do menu

menu